• EDIS
  • prasy Finn-Power
  • karcher
  • przewody do betonu
  • Uniwersalny wąż spożywczy pozbawiony ftalanów Tygon S3™ B-44-3
  • opinie
  • złącza tankwagen
  • wąż do substancji spożywczych foodstar/sd

Węże gumowe i końcówki do pary wodnej

Oddziaływanie pary wodnej jest niszczące. Para może spowodować zniszczenia wyposażenia, poważne poranienia i śmierć obsługi. Aby zapobiec temu niebezpieczeństwu, należy prawidłowo dobrać wąż do zastosowania i przestrzegać zaleceń dotyczących instalacji, konserwacji, przechowywania i kontroli oraz wskazówek BHP! Do pary wodnej stosujemy: specjalne węże gumowe do pary wodnej, węże stalowe i węże teflonowe.

Węże gumowe do pary wodnej

Węże gumowe do pary wodnej

Węże gumowe do pary wodnej wykonywane są z wysokiej jakości mieszanek gumowych (głównie EPDM) i w zależności od ciśnienia roboczego posiadają wzmocnienie oplotem (lub kordem) tekstylnym lub stalowym. Węże te zaprojektowane są do pracy z parą nasyconą o ciśnieniu roboczym do 18 bar i temperaturze do 210°C, a w niektórych przypadkach również do pary przegrzanej do 232°C. Zakres średnic wewnętrznych węży gumowych do pary wodnej od 8 do 102 mm. Węże gumowe do pary wodnej stosowane są we wszelkiego rodzaju instalacjach przemysłowych pary grzewczej, technologicznej oraz do czyszczenia parą. Bezpieczne użytkowanie tych węży wymaga montażu specjalnych końcówek do pary wodnej. W przypadku zastosowania do gorącej wody temperatura wody nie może być wyższa niż 100°C.

Końcówki do pary wodnej

Końcówki do pary wodnej

Do węży gumowych do pary wodnej należy stosować jedynie specjalne końcówki przeznaczone do tego zastosowania. Końcówki te, o odpowiednio wytrzymałej budowie, montowane są do węża za pomocą specjalnych obejm skręcanych śrubami. Umożliwia to dokręcenie połączenia po pierwszym okresie eksploatacji, jego okresową kontrolę i kontrolę stanu węża pod obejmami. Odpowiedni dobór końcówek i obejm wg średnicy i grubości ścianki węża, prawidłowy montaż i okresowa kontrola połączenia mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji kompletnego przewodu.
Tubes International przestrzega przed stosowaniem węży gumowych do pary z końcówkami zakutymi trwale tulejami zaciskowymi. Taki sposób montażu nie umożliwia dokręcenia zacisku w okresie eksploatacji węża, a ze względu na stopniową utratę właściwości sprężystych gumy może doprowadzić do przecieku lub nawet katastrofalnego w skutkach wyrwania końcówki z węża!

Akcesoria do pary wodnej

Akcesoria do pary wodnej

W instalacjach pary wodnej znajdują również zastosowanie różne akcesoria takie jak: specjalne pistolety i lance do czyszczenia parą wodną, złącza obrotowe i suchoodcinające, szybkozłącza do pary wodnej. Wszystkie te akcesoria muszą być starannie dobrane pod kątem prawidłowego materiału uszczelnień odpornego na temperaturę i działanie pary oraz bezpieczeństwa w przewidywanych warunkach zastosowania.