Projektowanie kompensatorów jest szczególnie trudnym wyzwaniem w przypadku instalacji produkcyjnych, w których medium stanowią substancje o dużej lepkości, m.in. asfalty, smoły, produkty chemiczne. Ze względu na charakterystykę medium, jak i budowę mieszka kompensatora, przepływ takich substancji przez kompensator jest znacznie utrudniony. Media tego typu powodują ryzyko zatrzymywania i osadzanie medium wewnątrz fal kompensatora, utrudnianie przepływu, a w końcowych przypadkach nawet całkowite zablokowanie instalacji. W takich przypadkach podniesienie temperatury medium (jego ogrzewanie) bardzo często może wpływać na radykalne zmniejszenie, a nawet całkowite usunięcie tego typu problemów.
Rurociągi wykorzystywane do przesyłu substancji o dużej lepkości, m.in. asfalty, smoły, produkty chemiczne

Mieszek zewnętrzny

Przestrzeń między mieszkami – cyrkulacja medium ogrzewającego, o znacznie wyższej temperaturze (np. olej, woda, para wodna)

Mieszek wewnętrzny – przepływ właściwego medium
Kompensator komorowy składa się z dwóch mieszków, jednego – wewnętrznego o mniejszej średnicy i drugiego – zewnętrznego o średnicy większej. Pomiędzy mieszkami tworzy się zamknięta przestrzeń, w której może cyrkulować medium ogrzewające o znacznie wyższej temperaturze (np. olej, woda, para wodna), ogrzewające mieszek wewnętrzny, w którym płynie medium właściwe.
